Slib.

4. ledna 2018 v 10:48 |  Blog
Co si vlastně pod pojmem slib představit. Slib je taková přísaha, při která ujišťuje jedna osoba druhou, že něco udělá nebo naopak neudělá.

Slib není slibem (slib/neslib)
Spousta lidí v dnešní době pořád něco slibuje, avšak slib nedodrží, je to takový slib/neslib. Lžete ostatním i sami sobě. Slibujete jak uklidíte, uvaříte, umyjete nádobí. Výsledkem je, že můžete zklamat jak sebe, tak i Vaše blízké. Dříve byl slib brán vážně, dnes už je to jen další slovo z českého slovníku, které pro dnešní generaci má téměř nulový význam a je spíše používáno pro uspokojení potřeb druhé osoby (prostě, aby dala pokoj).

Existuje i řada důležitých slibů, které jsou na základě písemné smlouvy. Ty už se řada lidí neopováží porušit, přesto se ale najdou výjimky a v nejhorším případě to končí i kriminálem.

Proč něco slibovat?
Proč slibovat něco, co člověk nemůže dodržet. Nebylo by snad lepší říct pravdu sobě nebo ostatním? Slibujete jak přes volné víkendy budete chodit na kafe s kamarády, slibujete jak se budete učit, jak uklidíte nebo po Novém roce budete chodit cvičit. Místo procházky sedíte doma u televize a místo cvičení jíte čokoládu a cpete se brámbůrkama. V některých případech tomu tak je z lenosti. Věřte mi, že televize ani počítač Vám kamarády nevykouzlí. Vemte radši ten pytlík brambůrků a místo sedění u televize běžte alespoň do kina. Chcete po Novém roce mít předsevzetí, že budete chodit cvičit? Vyplňte ho a pokud Vám v tom něco brání, domluvte se s kamarádem, ve dvou se to vždycky táhne líp. Důležité je, aby měl člověk osobu, o kterou se může opřít, která ho vždy podrží nebo ho bude inspirovat. Pokud kamaráda nemáte, nevadí, proč se nerozhodnout, si teď hned někoho nenajít? Existují různé skupiny, škola, člověk, který by se k Vám hodil je třeba přes ulici a ani o tom nevíte. Hlavní je vyrazit mezi lidi, protože doma si kamarády najdete těžko.

Není člověk jako člověk
Nechci všechny házet na jednu hromadu, najdou se výjimky, které sliby dodrží (nebo se o to alespoň pokusí).
Přiznejme si, nikdo nejsme dokonalý. Každý občas zapomíná, nebo se mu jen nechce nic dělat. Nemůže existovat člověk, který by nezapomněl nebo dodržel úplně všechno, co slíbil.

Slib je takové pravé téma pro otevření právě po Novém roce. Také jsem si dala spoustu slibů, které jsou zejména v tomto období přejmenována na novoroční předsevzetí. Diář mám plný k prasknutí. Každý den si vyberu úkol, který v ten den splním. Seznam úkolů a slibů se krátí a na odfajfkované řádky se pak stejně hledí líp.

Teď si ale každý slibte, pro dodržení slibu uděláte, co budete moct a nebudete slibovat něco, co je nemožné dodržet a abyste na ně nezapomněli, můžete si třeba pořídit nějaký hezký úkolníček stejně jako já :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jeife jeife | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 12:36 | Reagovat

Co slib sám sobě - tam není druhé osoby potřeba a myslím, že tenhle slib dokáže být kolikrát silnějším, než slib druhé osobě :)
Slovo slib má pro každého jiný význam - já si třeba na sliby dávám velkej pozor. Pokud už řeknu slibuju, tak to platí. Ale je to hodně i o schopnosti říct ne. Zvláště v případech, kdy druhej člověk řekně něco jako "slib mi to". Je fakt užitečný umět říct "to ti nemůžu slíbit".
To s tebou souhlasím, říct pravdu je potřeba. Ale spousta lidí se bojí odpovědi, což je škoda. Dostávaj se pak do začarovynýcho kruhu lží a záplat na lži.
Plány co se daj splnit za den jsou dobrý, ale ještě větší radost mívám z plánů dlouhodobých. Například "už nebudu používat igelitové sáčky na pečivo" ... to pak hřeje u srdce dlouhodbě :)

2 mujruzovyzivot mujruzovyzivot | Web | 4. ledna 2018 v 13:20 | Reagovat

[1]: V poslední době se setkávám hlavně s tím, že lidé slíbí samy sobě, že např. přestanou kouřit a vydrží to třeba týden.
Když já si třeba něco slíbím a pak to dodržím, je pravda, že z toho mám radost :) ale to záleží na každém jaký je, jakou má vůli a jak moc bere slovo "slibuji" vážně. Když něco slíbím já, a okolnosti mi v tom nebrání, tak slib dodržím :)
Je to také hodně o sebevědomí, jak si již svými slovy řekla. Pokud se člověk bojí odpovědi a toho říct ne, je to pak těžké.
Také se občas bojím některé věci říct přímo, nevím jestli je to o člověku a mám problém určitému typu člověku něco říct nebo ten problém má více lidí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama