Cesta ke šťastnému životu

20. září 2018 v 7:23 |  Blog

(Čtyři dohody - Don Miguel Ruiz)


Představte si, že každé vaše slovo je jako jed nebo choroba. Všechno, co řeknete se přenese jako jed do mozku další osoby, je ovlivněna vaším názorem. Tato osoba pak řekne váš názor někomu dalšímu, a tak se to rozšiřuje dál a dál.
Již před četbou knížky Čtyři dohody, jsem měla na vše vlastní názor, a i když jsem občas spolkla "jed", dnes už jsem proti němu o dost odolnější, než kdysi. Čtyři dohody není vůbec lehké dodržet a to ještě dnešní době, když je člověk ovlivněn sociálními sítěmi, televizními pořady atd., Musíte být silní, trpělivý a hlavně se nevzdávat. Pořád dokola si předčítejte dohody uvedené níže. Nakonec, až dohody pochopíte, a naučíte se s nimi spojit, jakoby to byl kus vás, uvidíte a ucítíte změny k lepšímu. Uvidíte, že dokážete být šťastní jen díky tomu, a nepotřebujete k tomu žádné peníze, práci nebo cokoli jiného.

"Trpělivost přináší růže"
1. Nehřešte slovem
Hovořte jako osobnost. Říkejte jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě nebo k pomlouvání druhých. Užívejte sílu slova ve jménu pravdy a lásky.
Mluvte sami za sebe a mějte na věc svůj názor. Nenechte se ovlivnit názorem ostatních. Nikomu nevnucujte svůj názor. Uvědomte si, že jakmile něco vypustíte z úst, už to nejde vzít zpátky.
Jakmile vypustíte nějakou pomluvu do světa, i když to řeknete jen své nejlepší kamarádce, už vypouštíte jed, který se pomalu ale jistě šíří. Hlodá v hlavě vaší kamarádky, která jed pouští dál.
Říkejte jen to, co je opravdu pravda! Když někoho máte rádi, nebo se vám na někom něco líbí, řekněte mu to, uděláte mu tím radost, zlepšíte náladu a vrátí se vám to.

2. Neberte si nic osobně
Nikdo nedělá nic kvůli vám. Co druzí říkají a dělají je projevem jejich vlastní situace a snů. Když budete imunní proti názorům a činům druhých, nestanete se obětí zbytečného utrpení.
Ať vám řekne kdokoli, cokoli, netrapte se tím, nejspíše vám jen něco závidí. Pokud se tím začnete trápit, dosáhnete akorát toho, co si druhá osoba přála. To, že vám někdo řekne, že neumíte zpívat, stále neznamená, že opravdu zpívat neumíte, je to jen názor druhé osoby. Jestli chcete zpívat, jestli vás to baví, tak zpívejte! Nenechte se ovlivnit názory ostatních.
Všechno, co lidé dělají, dělají ve svůj prospěch, ať už jsou to věci dobré nebo ne. Když pomůžete paní s kočárkem do autobusu, pomůžete sice té paní, ale děláte to pro svůj dobrý pocit. Pokud nosíte vaší kamarádce snídani do práce/školy, děláte to pro sebe, abyste si udrželi s kamarádkou dobrý vztah (dá se říct, že jí podlejzáte). Snažíte se mít ve škole dobré známky a říkáte, že na vás rodiče tlačí? Vyznamenání jste dostali kvůli sobě, protože vám to dodává dobrý pocit, nebo chcete mít dobrý vztah s rodiči a nechcete přijít do konfliktu.
Takže si pamatujte, nikdo nedělá nic kvůli vám a vytvořte si na vše vlastní názor a nenechte se ovlivňovat názorem ostatních.

3. Nevytvářejte si žádné domněnky
Nalezněte odvahu klást otázky a vyjádřit, co skutečně chcete. Komunikujte s ostatními tak jasně, jak jenom dovedete, abyste se vyhnuli nedorozuměním, smutku a dramatům. Pouze touto jedinou dohodou dokážete zcela změnit svůj život.
Když někoho uvidíte, jak např. pořád chodí za vedoucím vaší firmy, nemyslete si hned, že chodí pomlouvat nebo práskat. Nejste věštec, abyste si mohli něco takového myslet. Tím, že si budete domýšlet něco nehezkého o druhém, si kazíte hlavně svůj život. Ten člověk co to děla, ať už dělá cokoli, tomu je to stejně jedno a akorát tím trápíte sebe.
Můžete si myslet o vaší kolegyni, že krade v práci pytlíky do košů, ale po čase zjistíte, že je krade váš vedoucí.
Prostě si nic nemyslete, může to být nakonec jinak, než to vypadá. Je to jako kdybyste věřili bulváru, v kterém se píšou samé pomluvy. Je rozdíl mezi bulvárem a seriózními zprávami. A pokud si něčím nejste jisti, nebo vás něco zajímá, tak se na to zeptejte.

4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete
Vaše činnost se mění od okamžiku k okamžiku: bude vypadat jinak, když jste nemocní, než když jste zdraví. Dělejte však za všech okolností vše, jak nejlépe dovedete, a vyhnete se zbytečným soudům a lítosti.

Když uděláte vše na 110%, víte, že jste to už líp udělat nemohli, a proto i když to uděláte špatně, je to kvůli tomu, abyste v tom příště byli lepší. Když budete dělat vše, jak nejlépe dovedete, nemusíte si pak nic vyčítat, protože víte, že jste proto udělal nejvíc, co to šlo.

Pokud pochopíte a přijmete tyto čtyři dohody, váš život se změní k lepšímu a vy budete šťastnější.

Pamatujte si :

1. Nehřešte slovem
2. Neberte si nic osobně
3. Nevytvářejte si žádné domněnky
4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Cherry Berry Cherry Berry | Web | 24. září 2018 v 13:22 | Reagovat

Super článek👍

2 Cherry Berry Cherry Berry | Web | 24. září 2018 v 15:09 | Reagovat

Spřátelíš blog?

3 Lolita Lolita | Web | 26. září 2018 v 13:56 | Reagovat

Ty bláho 8-O děkuji za rozšíření obzorů... pročetla jsem ten článek několikrát a opravdu na tom něco bude. Mě osobně to hodně dalo a zkusím se tím alespoň částečně řídit ;-)
Mimochodem je fajn narazit na další úzkostlivou osobu tady na blogu :-) už jsem se začínala bát, že jsem jediná, která si na vše stěžuje a plodí pouze depresivní a bezduché články :-D a ono je nás víc! :D sem budu chodit častěji ;-)

4 mujruzovyzivot mujruzovyzivot | Web | 26. září 2018 v 20:07 | Reagovat

[3]:
Jsem ráda, že tě můj článek zaujal :)
Vím, že ze začátku to není moc lehké to dodržovat, ale den ode dne je to lepší a lepší. Nakonec člověk zjistí, že je ten život potom méně starostlivý.
Nemusí řešit tolik věcí.
Taky jsem si často myslela, že jsem jediný takový "magor". Ale nikdy v tom není člověk sám a i když si myslí že jo, tak je důležitý, aby mu bylo jedno, co si o něm ostatní myslí. Třeba ten názor jen nechat prolítnout hlavou, zamyslet se nad tím, ale nebrat si to osobně :) Člověk je takový jaký je, každý jsme originál. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama