Zodpovědnost

17. září 2018 v 10:44 |  Blog
Každý máme nějakou zodpovědnost, zodpovědnost hlavně sami za sebe.
Jsme zodpovědní za své činy a chování, za práci, kterou děláme, za úkoly, které dostáváme.

Pokud dobře odvedeme práci, za kterou jsme zodpovědní, následuje většinou odměna, ať už je to pochvala, finanční obnos peněz, nebo třeba zahřátí u srdíčka, dobrý pocit.

Bohužel jsme zodpovědní i za své chování, a to i když nemáme náladu a ujedou nám nervy, nebo pokud nějakou práci, která nám byla dána, a my jsme ji odvedli špatně, nebo na ni přímo zapomněli, můžeme za to zase a zas jenom my.

Když dostanete od rodičů za úkol pohlídat mladšího bráchu a ten se během doby, kdy jste za něj zodpovědní, opaří horkou vodou, je to Vaše vina, protože jste ho měli lépe hlídat. Pokud máte pohlídat krám a mezitím Vás vykradou, jste za to zodpovědní také jen vy. Když jedete v autě a jste řidič, jste zodpovědní za všechny, co sedí v autě, ale i za auto samotné.

Po práci za kterou jste zodpovědnosti a byla špatně vykonána, následuje většinou nějaký trest v jakékoli formě, od domácího vězení, pokuty nebo jen dostaneme vynadáno od našich rodičů. Největší trest si však dáme jen my sami, výčitky svědomí, lítost, zklamání, emoce, které nás doprovází a stávají se naším největším trestem a nepřítelem. Leckdo říká, že pár facek je lepších, než takové to "citové vydírání", kdy vám máma neustále opakuje: "Jak jsem to jen vychovala? Kde jsem udělala chybu? Je to všechno moje vina, měla jsem být přísnější." atd., je pravda, že v tu chvíli byste radši dostali na holou, ale to by nebyl ten dostatečný trest. I kdybychom dostali jen domácí vězení, pocitů vinny se nezbavíme, a doprovází nás pokaždé, jakmile nám to někdo, nebo něco připomene. Náš mozek a naše myšlenky a myšlenkové pochody, kdy si pořád dokola vyčítáme, co jsme zavinili, nás trestá víc, než cokoli jiného a hlavně nás to doprovází déle, než nějaké týdenní domácí vězení, může nás to doprovázet třeba i celý život.

Jsme sice zodpovědní za všechno, co děláme, ale za vše se nemůžeme trestat, i přesto se trestáme. Proč? Je to lidské.

Jste řidičem, který jede po hlavní silnici a z vedlejší do vás narazí auto. Stále cítíte zodpovědnost za všechny, které sedí ve vašem autě, a i když za nehodu nemůžete, pokud by se někomu z vašich blízkých něco stalo, bude vás opět doprovázet pocit viny, i když vy, jste tu situaci nemohl vůbec nijak ovlivnit. Výčitky svědomí vás neustále doprovází, i když vám ostatní říkají, že se to nedalo nijak ovlivnit. Neustále hledáte lepší cestu, řešení, čin, který jste mohl učinit, v tomto případě např. všimnout si auta.

Naopak někteří lidé jsou nezodpovědní, mají nezodpovědné chování, znamená to tedy, že na ně není spoleh. Chovají se nezodpovědně na silnici a ohrožují lidi okolo sebe, tito lidé jsou většinou sobečtí a neuvědomují si, že svým chováním nemusí vždy uškodit jen sobě ale i ostatním.

Abych tady nemusela psát článek přes několik stran, přeskočím až na úplný konec, přeci jen, všichni určitě víme, co to zodpovědnost je a jak je někdy důležitá.

Tímto bych se chtěla obrátit na všechny lidi, aby nebrali nic na lehkou váhu. Pokud máte být za něco zodpovědní, buďte za to zodpovědní na 110% ať pak nemusíte ničeho litovat. Buďte zodpovědní za sebe i za všechny okolo, kteří zodpovědní nejsou. Neste sebou tolik zodpovědnosti, kolik jen dokážete. Chovejte se k ostatním tak, jak chcete aby se chovali oni k vám. Chovejte se na silnici i jinde tak, aby se nikomu nic nestalo a starejte se o prostředí okolo sebe tak, aby v něm mohli v bezpečí vyrůst i Vaše děti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slunecnyden slunecnyden | Web | 18. září 2018 v 14:19 | Reagovat

Máš pravdu, ne všichni jsou zodpovědní za to, co dělají. Kdyby to tak bylo, žilo by se určitě lépe. Těch věcí, v kterých bychom měli být zodpovědní, je spousta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama