Jak na něco zapomenout

28. října 2018 v 22:18
Bohužel není možné si nepříjemné, trapné nebo bolestivé vzpomínky vymazat z hlavy. Můžete ale odsouvat nepříjemné vzpomínky do pozadí mysli.

Potlačování vzpomínek

Nahraďte vzpomínky jinými. Abyste zmátli svůj mozek a "zapomněli" na ně, zamyslete se nad detaily těchto vzpomínek a zaměňte např. místo, osoby, čas, pocit.

Snažte se co nejkonkrétněji určit, na co přesně byste chtěli zapomenout. Nemůžete zapomenout na to, že jste měli bývalou přítelkyni, ale můžete zapomenout na určitá data, události, nebo smyslové vzpomínky. Všechny tyto věci si napište.

Meditujte a dělejte u toho příjemné věci. Snažte se do svého mozku vložit příjemné pocity a zároveň aktivně myslete na nepříjemnou vzpomínku. Poslouchejte klidnou hudbu, dejte si příjemnou horkou vanu s vonnými svíčkami, nebo si dejte zmrzlinový koktejl na zahradě za letního dne.


Vymažte si paměť. Představte si v mysli silné gesto pro "zničení" nepříjemné vzpomínky. Můžete si například představit svoji vzpomínku ve formě papíru a jak ho pálíte.

Zkuste hypnózu.

Nahrazování vzpomínek

Myslete na nepříjemné věci, když děláte něco příjemného. Jedním ze způsobů, jak se odpoutat od špatné myšlenky, je spojit si ji s něčím dobrým.
Něčím se zabavte. Nejrychlejším způsobem, jak se zbavit starých vzpomínek, je vytvořit si nové vzpomínky. Například: nový koníček, čtení knih a sledování filmů, nová práce, nový domov, nový přátelé...
Přetvořte svoji vzpomínku. Najděte si oblast, do které spadá vaše nepříjemná vzpomínka a začněte se jí věnovat a postupně ji proměňovat. Vytvářejte si příjemné vzpomínky, které jsou podobné těm, které chcete .
Psychoterapeut. Pokud nejste schopni překonat negativní pocity způsobené bolestivou vzpomínkou, možná by stálo za to navštívit psychoterapeuta. Terapeut vám může pomoci srovnat se se svými pocity a pokračovat v životě.

Zajímavosti:

Dveře ničí paměť
Ač se vám to možná bude zdát neuvěřitelné, mnoho lidí zažilo záhadné selhání krátkodobé paměti poté, co vešli do nějaké místnosti - nedokázali si vzpomenout, proč tam jsou. Vědci se shodují na tom, že příčinou mohou být dveře. Projití dveřmi totiž může být pro mozek signálem, že přichází něco nového. Vstup anebo odchod dveřmi se chová v mysli jako 'hranice událostí'

Vymazání paměti
I když se to stává vzácně, mohou některé činnosti způsobit dočasnou ztrátu paměti, nebo vytvořit v mozku mlhu. Někteří lidé toto zažívají po sexu.

Vzpomínky žijí dál
Může zapomenutá píseň a i nadále bude žít v naší hlavě, aniž bychom o tom věděli? Před dvěma lety se objevil případ ženy, jež měla sluchové halucinace - konkrétní píseň, kterou neznala, jiní ji však rozpoznali. Vědci došli k závěru, že žena pravděpodobně píseň dříve znala, ale zapomněla na ni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama