Jak zatočit s nepříjemnými zážitky a traumaty

28. října 2018 v 22:19
Každý člověk má nějaké nepříjemné zážitky, traumata a nesnáze. Čím méně se nepříjemnými vzpomínkami bude zabývat, tím pro nás lépe. Nejlepší je si říct: "Co se stalo, stalo se" nebo "co tě nezabije, to tě posílí". Né u všech z nás to ale tak lehce funguje. Proto mám ještě nějaké další pomůcky:

V okamžiku, kdy se objeví nehezké vzpomínky, řekneme STOP a začneme si představovat něco jiného, něco příjemného, uklidňujícího.

Zavřeme oči, klidně a pravidelně, spíše hluboce dýcháme. Při každém výdechu vnímáme oporu. Uvědomujeme si, že nejsme "jenom listí vlající ve větru". Můžete si představit že jste strom, že máte pevné kořeny spojené se zemí, nadechněte se a představte si, jak ve vás ten strom roste, jak jeho větve prochází každým koutkem vašeho těla.

Uvědomujeme si svůj dech. A v duchu si říkáme např. "jsem silná, mladá žena"

Zaměřujeme se na vnímání dechu a pohybů břišní stěny a hrudníku. Uvědomujeme, že dech je život… Dýcháme, žijeme.

A co takhle vysmát se strachu? Problému, kterému se vysmějeme, místo abychom se pod jeho tíhou hroutili. Někdy třeba jen pomyslný smích nahradí úzkost a strach.

Vytvořme si katastrofickou představu neúspěchu, problému, toho, jak vše špatně dopadne. Co strašného se stane. Vše přeháníme do absurdna. Tak dlouho… až nám přehnané obavy přijdou k smíchu.

Představme si někoho jiného se stejnými negativními myšlenkami, jaké dobře známe u sebe. Tím je navozen určitý odstup od nepříjemné situace. Radíme dotyčnému, co by měl udělat, aby nepříjemné pocity zvládl.Povzbuzující větičky:

"Každý den a v každém směru se cítím lépe a lépe." Měla by být pronášena vždy ráno a večer při ulehnutí na lůžko.

Preventivně si můžeme říkat například: "Klid. Zvládnu to! Vím, co dělám a proč to dělám."

Další můžou být: "Žádný strach, v životě mě čeká ještě hodně dobrého."

V nemoci např.: "Chci se uzdravit a dokážu to."

Před usnutím např.: "Uvolním se, budu klidně spát a ráno se probudím s dobrou náladou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama